EMET İLÇESİNİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YIL DÖNÜMÜ

EMET KAYMAKAMI ÇİÇEK’İN EMET İLÇESİNİN  DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YIL DÖNÜMÜ MESAJ

Kaymakam Hasan Çiçek, Emet  ilçesinin  düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

        Kaymakam Çiçek, mesajında, “ Saygıdeğer Gazi Emetliler ! Anadolu coğrafyasında, Hükümet Konağı Baskını ve Cevizdere Zaferi ile şanlı tarihimize adını yazdırmış olan Emet’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl dönümünü kutluyor olmanın büyük gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

        3 Eylül ; Emetlilerin kurtuluş mücadelesinde destan yazarak milletin azmi ve inancı karşısında hiçbir gücün duramayacağını ilan ettiği gündür. Emet’in imanlı, vefakar ve sabırlı insanları, bağımsızlık mücadelesinde tüm zorluklara rağmen umutlarını yitirmemiş, yaşlısıyla genciyle topyekûn, ilçelerine ve vatanlarına sahip çıkma adına mücadelelerini sürdürerek zafere ulaşmışlardır.

        Kıymetli Gazi Emetliler ! 20 Nisan 1922’ de Değirmisaz’da 6 Yunanlı, 24 Nisan 1922’de Hükümet Konağı baskınında 40 Yunanlı, 27 Nisan 1922 Cevizderesinde 200 Yunanlı’nın bertaraf edilmesi sonucu, düzenli ordumuzun karşısında olması gereken 4 Yunan alayı Emet’e gelmiş, böylelikle düşmanın cephedeki savunma hattı zayıflamıştır. Bu durumda Kuva-yı Milliye’nin birçok yerde rahatlamasını ve ilerlemesini sağlamıştır.

                Emsali az görülür bu üstün mücadelede öyle kahramanlar vardır ki, canlarını ortaya koyarak şehadete koşmuş, şanlı tarihimizin altın sayfalarına geçmiştir. İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda büyük katkısı ve kahramanlığı olanların başında Kurtuluş Savaşı döneminde Emet Müdafaa-i Vatan Cemiyetini, ardından da Emet Milli Müfrezesini kuran, milli ruh ve heyecanı ateşleyen Dr. Fazıl Doğan gelmektedir. Başta Dr. Fazıl Doğan olmak üzere, Cevizdere Zaferinin mimarları olan komutanlar Yüzbaşı Ahmet Ragıp ile Teğmen Şakir, Hükümet Konağı Baskını ve Cevizderesi Muharebesine katılanlar, Cevizdere muharebesinde şehit düşen Ahmet oğlu İbrahim, Yeşillerin İbrahim, Poyrazların Hüseyin, Şabanların Hasan, Topcuların Hüseyin, Salihlerin Ahmet, Malakların Ömer, gazilerimiz Çerkez Halil, Giziro Mehmet ve diğerleri, o dönemin Belediye Reisi olan Terlemezin Hasan, Emet Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Hatipoğlu Mustafa, ilk kurşunu atan Porsuk Ahmet olmak üzere, elinde dirgeniyle Dumlupınar’da şehadete erişen ve Dumlupınar Şehitliğinde kabri bulunan Emetli Zeynep Bacı asla unutulmadı, unutulmayacaktır.

        Bu anlamda bizlere düşen görev ; tarihte en olumsuz şartlarda verilen bu destansı mücadeleleri unutmamakla birlikte, ecdadımızın bizlere emaneti olan bu topraklara layıkıyla sahip çıkmak, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin istiklali ve istikbali için birlik ve beraberlik içinde çok çalışarak memleketimizi, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktır.

        Bu duygu ve düşüncelerle 3 Eylül Emet’in Kurtuluş Günü’nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu cennet vatan uğruna şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Gazi Emetli hemşerilerimin kurtuluş bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ