EKONOMİDE İKİNCİ DALGA KORKUSU

Pandemi’nin 1. Yılına dört aydan kısa bir zaman kala kısıtlamalar ve yasaklar tekrar vatandaşın belini büktü. Esnaflar tekrar kapatmalarla karşılaştı.  Vatandaşlar ve esnaflar ekonomideki ikinci dalgayla başa çıkamayacağını söylüyor.

Öğrenci ve asker şehri olması dolayısıyla şehrimiz kısıtlamalar ve yasaklardan en çok etkilenen şehirlerden bir tanesi, hal böyle olunca ekonomik açıdan çok zor günler geçiren Kütahyalı esnaflar, artık takatlerinin olmadığını elimizdeki avucumuzdaki tüm maddiyatı Pandemiden dolayı önceki kapatma ve kısıtlamalarda tükettiklerini söyleyerek tüm esnaf ve esnaf temsilcileri üyelerinin zor günler geçirdiğini ve artık bıçağın kemiğe dayandığını, gerek sosyal platform hesapları, gerekse basın açıklamaları ile kamuoyuna duyuruyorlar.

KÜTAHYA MUTLU DEĞİL!

Yıllardır Kütahya mutlu iller arasında 5. Sırada yer alıyor. Ama son zamanlarda Kütahya, ekonomik açıdan çok zor günler geçirmesinden dolayı hiçte mutlu değil! Pandemiden dolayı Üniversitelerin kapanmasının ardından gelir kaybı yaşayan esnaflar birde üzerine kapatmalar ve kısıtlamalar sonucunda iyice çaresiz kaldılar.

TAKATİMİZ KALMADI!

Pandemi’nin ilk günlerinde ve sonraki devam eden aylarda esnaflar bu kısıtlamalar ve yasaklar karşısında “kısıtlama ve yasaklar bizim sağlığımız için” yorumları yapılırken “artık bıçak kemiğe dayandı daha ne kadar işyerlerimiz kapalı kalacak” açıklamalarında bulunuyorlar. Vatandaşların “mal canın yongasıdır” ifadeleri karşısında takatlerinin kalmadığına vurgu yapıyor.

ESNAFIN MADDİ GÜCÜ ZAYIFLADI

Bu kısıtlama ve yasaklardan en çok etkilenenlerin başında servisçi esnafı ve kahveci esnafı başta geliyor. İlk günden bu yana kahvehaneler kafeler ve öğrenci taşıyan servis, minibüs ve halk otobüsleri pandemi de en çok etkilenen meslek dalları arasında bulunuyor. Kısıtlamalar esnafların maddi gücünü zayıflatırken yeni ekonomik paketlerle esnaflar rahatlatılmaya çalışılıyor. 

PAYLAŞ