DÜNYA’DA ARTIK ETKEN BİR ÜLKEYİZ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç Akit TV’de yayınlanan “Haber 15” canlı yayın konuğu oldu. Prof. Dr. İnaç Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervi ile alakalı görüşlerini bildirdi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç “ben öncelikle Cumhurbaşkanımızın böyle bir Müjde’nin vereceği haberini aldığımız zaman ve İletişim Başkanımız Fahrettin Altun ’un o çok anlamlı fotoğrafı “yumruğunu sıkan ve artık azim ve kararlı göstergesiyle istikbali işaret eden” Cumhurbaşkanımıza işaret ettiği andan itibaren çok telefonlar aldım dedi.

ÇOK MUTLUYUZ ÇOK SEVİNÇLİYİZ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç “Afrika’dan, Orta Doğu’dan, Balkanlar’dan Kafkaslardan “acaba Cumhurbaşkanı nasıl bir müjde verecek” diye, yani eksen değişikliğine yol açabilecek bu değişim dönüşüm nedir diye çok sorular sorulduğunu gördüm tarafıma, dolayısıyla çok mutluyuz çok sevinçliyiz. Milletimiz için ve tüm Dünya için hayırlara vesile olur diye düşünüyorum.

TÜRKİYE KÜRESEL BİR GÜÇ OLMAYA DOĞRU EVRİLİYOR

Şimdi bu süreci tanımlamak için bence şunu söylemek lazım! Cumhurbaşkanımız tabi bu yola Millilik ve yerlilik üzerinden yola çıkarak getirdi. Fatih sondaj gemisi bizim Milli ve yerli bir eserimiz olarak bir İstanbul’un fethi gününde denize açıldı. Ve bugün ’de Büyük Taarruzun emrinin verildiği ve zaferle dolu olan ağustos ayı içerisinde böyle bir başarıya imza atmamız gerçekten çok takdire şayan bir olay çünkü, bu bizim sadece milletimiz için değil! Gerçekten gönül coğrafyamız için çok büyük önem arz ediyor. Ve zamanlama olarak çok müthiş bir zaman, çünkü bu ekranlarda seyircilerimiz hatırlayacaklardır. Biz doğu Akdeniz’i konuştuk. Kafkasya’yı konuştuk. Korona sonrası dönemde yeni bir Dünya’nın inşa edileceğini ve bu Dünya’da Türkiye’nin artık bölgesel bir güç olmaktan çıkarak. Küresel bir güç olmaya doğru everildiğini hep söyledik. Ama burada millet olarak çok büyük bir sıkıntımız vardı. Ya da yumuşak karnımız vardı. Neydi o “cari açığımız” 50 Milyon doları bulan cari açığımız tasarruftaki yetersizliğimiz ya da enerji bağımlılığımızdan dolayı şimdiye kadar ciddi bir şekilde akamete uğruyordu.”

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE CARİ AÇIK KALMAYACAK

 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç “Ama bugünden itibaren inşallah öyle umut ediyoruz artık Türkiye’nin önünde cari açık ya da enerji bağımlılığı gibi bir şey kalmayacaktır. Bunun uluslararası dengesi açısından durumu nedir diye yönlendirme yaparsak Mustafa Kemal Atatürk’ünde belirttiği bir şey var. “İstiklali taam” diye bir kavram var. Yani eğer tam bağımsız olmak istiyorsak ve gerçekten yeni kurulacak dünyada hak ettiğimiz yeri alıp Dünya’da seyrine karar verecek necip bir millet olarak tarihe yön vermek istiyorsak önce ekonomik bağımsızlığımızı sağlamamız lazım! İşte bu ekonomik bağımsızlığın en temelin de de günümüz şartlarında enerji bağımlılığından kurtulmak geliyor.

BÜYÜK ÜLKELER ENERJİYİ BİR SİLAH OLARAK KULLANIYOR

Çünkü biz başta Rusya olmak üzere büyük ülkelerin enerjiyi bir silah olarak kullandığını, bir diplomasi aracılığı olarak kullandığını ve bizleri zayıflatarak istemediğimiz politikalara yönlendirme aracı olarak kullandığını çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımız çok isabetle belirttiği gibi bu aslında ilk adım! yani Karadeniz’de 320 Milyar gibi büyüklükte rezerve ulaşmamız ilk adım! Türkiye’nin 50- 60 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek bir adım! biz bunu Karadeniz’in farklı coğrafyalarında da bulunacağına inanıyoruz. Özellikle Akdeniz havzasında bulunacağına inanıyoruz. Libya açıklarında bulunacağına inanıyoruz.

DÜNYA’DA ARTIK EDİLGEN DEĞİL! ETKEN BİR ÜLKEYİZ

Özellikle Libya ile yaptığımız özel anlaşma var. Türkiye Petrollerinin anonim ortaklığı ile anlaşmış durumda, şu anda Libya’nın meşru hükümeti ve oradan alacağımız ciddi bir enerji kaynağı söz konusu, dolayısıyla tüm bunlara bir bütün olarak baktığımızda gerçekten yeni kurulacak olan Dünya’da artık edilgen değil! Etken, pasif değil! Tamamen provaktif bir ülke olarak varlığımızı göstereceğimizi bir kez daha kanıtlamış olduk.

CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ YILINDA HİZMETE GİRECEK

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç “Ben bu kısmı özellikle yinelemek istiyorum. Dolayısıyla bizim önümüzdeki en büyük engel özellikle enerji bağımlılığından kaynaklanan ekonomik manipülasyonlara maruz kalma durumuydu. Bugün itibari ile inşallah bundan kurtulmuş oluyoruz. Özellikle bu Gaz’ın 2023 yılında yani Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hizmete girecek olması bu kadar kısa bir zamanda hizmete girebilecek olması büyük bir kazanç olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu sadece enerji ile kalmayacak aynı zamanda yerli otomobilimizi ürettiğimiz bir süreç olacak. Aynı zamanda Cumhuriyetin 100’üncü yılında Balkanlar’da, Orta Doğu’da Kafkasya’da, Afrika’da etrafımıza öbekleşen bir dünya silsilesi ile hareket edebileceğimiz yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Ben bugünün gerçekten unutulmaz kutlu bir gün olduğuna inanıyorum. Buna sadece bizim ülkemiz insanları sevinmiyor. Gönül coğrafyamız diye ifade ettiğimiz coğrafya ’da ki dostlarımızda en az bizim kadar ilgililer ve bu inşallah sömürgeciliğin, emperyalizmin, adaletsizliğin bittiği bir dönemi de başlangıcı olacak” dedi.  

PAYLAŞ