DPÜ’de Boş kağıtla görev istediler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü için açılan araştırma görevlisi kadrosu sosyal Platformlarda geniş yankı bularak alımlar iptal edildi.

Gazetemizin yaptığı araştırmaya göre Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon bölümü için açılan araştırma görevlisi kadrosu için başvuru yapan 6 kişiden 2 dosyanın eksik olduğu sınava katılmaya hak kazanan 4 kişi arasında 1 kişinin katılmadığı 2 kişinin ise boş kağıt verdiği öğrenilmiş olup haliyle dolu kağıt veren Ceren Gümüşgül sınavda başarılı bulunarak tek asil aday olduğu öğrenilmiştir.

Sosyal Platformlarda geniş yer alan olay hakkında gazetemizin edindiği bilgiler doğrultusunda işin aslının çok farklı olduğu araştırmalarına ulaştı.

TEK DOĞRU CEVAP GÜMÜŞGÜL’DEN

Kütahya Postası Gazetesinin yaptığı araştırmalar sonucunda elde ettiği bilgiler doğrultusunda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü için açılan araştırma görevlisi kadrosuna talip olan 3 kişi içerisinde tek yazılıya cevap veren Ceren Gümüşgül kadroda yerini almış oluyor.

BOŞ KAĞITLA GÖREV İSTEDİLER

Gazetemizin edindiği bilgiler doğrultusunda yapılan araştırma görevlisi kadrosuna talip olan 3 kişi içerisinde 2 adayında boş kâğıt vermesi ve diğer aday Ceren Gümüşgül ise bu durumda sorulardan bazılarına doğru cevap vermesi halinde yasal olarak açılan kadroda yer almasına hak kazanmış oluyor. Diğer 2 adayın boş kâğıt vererek görev istemesi ve sosyal medya platformlarında yer bulması Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ve bağlı bulunduğu bölüme ve adaya haksızlık yapılmış olunuyor.

YÜKSEK LİSANS TEZİNİ REKREASYON ALANINDA YAZDI

Kendini skandalın ortasında bulan Ceren Gümüşgül’ün 2008 yılından beri Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi olduğu, Lisans eğitimini 3,04 ortalama ile tamamlayarak 12 yıldır öğretim üyelerinin neredeyse tamamından ders aldığı ve Akademisyen olmak için 2013 yılında yüksek lisans eğitimine başladığı edinilen bilgiler arasında olup Gümüşgül’ün Yüksek lisans mezuniyet notunun ise 3,75 olduğu ve Yüksek lisans tezini Rekreasyon alanında yazdığı öğrenildi.

DÜZENLENEN TÜM SINAVLARDA BAŞARILI OLMUŞ

ÖSYM’nin düzenlediği birçok sınava katılmış ve her birinde puanlarını yukarı çıkarmayı başardığı öğrenilen Gümüşgül’ün ayrıca, Spor Bilimleri Fakültesinin 1500’e yakın öğrencisi bulunurken kadrosunda sadece 1 araştırma görevlisi (doktorasını bitirmiş) olduğu, öğrenilirken Rekreasyon Bölümünde araştırma görevlisi yıllardır bulunmamakla birlikte diğer Spor Bilimleri Fakültesi bölümleri gibi resmi kanallar ile öğretim elemanı talebi yıllardır farklı fakülte yönetimleri tarafından süregelmektedir.

İKİNCİ AŞAMAYA KALDIĞINI TESPİT EDEN BİR SINAVDIR

Rekreasyon bölümü kadro onayı geçtiğimiz yıl YÖK tarafından gönderilmiş olup alım sürecinin tamamı YÖK Kanunu ve DPÜ personel daire başkanlığının yönerge ve yönetmeliklerine göre yapılmıştır. Alım ön değerlendirme ve sınav sürecinde bölüm başkanı herhangi bir görev almamış ve sürece hiçbir müdahalede bulunmadığı yapılan araştırma sonucunda öğrenilmiştir. Ön değerlendirme sınavı bilinen şekilde sadece adayların ikinci aşamaya kaldığını tespit eden bir sınav olup ikinci aşama yani nihai değerlendirme için yönetmelikte merkezi sınav ve giriş sınavı yüzdeleri değişmektedir.

DİĞER ADAYLAR (0) PUAN ALMIŞLAR

Diğer sınava giren adaylar da usule uygun olarak yapılan ölçülebilir yazılı sınavda hiçbir şey yazmayarak usule uygun cevap anahtarı ile raporlanmış şekilde 0 puan almışlar ve tüm usulüne uygun tutanakların rektörlüğe raporlandığı bilgilerine ulaşılmıştır.

BÖLÜM BAŞKANI İZİNLİYMİŞ

Konuya muhatap olan Ceren Gümüşgül’ün eşi Bölüm Başkanı Osman Gümüşgül’ün konulardan uzak olması ve şaibeye yer vermemek adına sınav öncesi ve sonrasında toplam 10 günlük izinde olduğu yine gazetemizin edindiği bilgiler arasında yer alıyor.

3 KİŞİLİK KOMİSYON

Yapılan sınavlarda komisyonun kurulduğu bir aşikarken bu sınavda da 3 kişilik komisyon kurulduğu ve bu komisyonda da bölüm başkanının yer almadığı öğrenildi.

PAYLAŞ