DİŞETİ HASTALIKLARINI HAFİFE ALMAYIN!

Dişeti hastalıklarının, birçok hastalıkla ilişkisi olduğunu belirten PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Diş Hekimlerinden Dr. Ömer Ünlüer, “Dişeti Hastalığı nedir? ” , “Dişeti hastalığı oluştuğunu nasıl anlarım? ”,  “Dişeti Hastalığı nasıl tedavi edilir” gibi birçok soruyu yanıtladı.

Dişeti Hastalığı Nedir?

Dişeti hastalığı, dişinizi çevreleyen ve destekleyen kemiğe kadar ilerleyebilecek dişeti iltihabıdır. Dişlerinizin üzerinde sürekli olarak oluşan yapışkan, renksiz bir film olan plak’a içindeki bakteriler neden olur. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde dişlerde plak birikebilir ve bakteriler sadece dişetini ve dişleri değil, aynı zamanda dişeti dokusunu ve dişleri destekleyen kemiği de enfekte edebilir. Bu da, dişlerin gevşemesine, düşmesine ve diş hekimi tarafından çekilmesine yol açabilir.

Dişeti Hastalığı Oluştuğunu Nasıl Anlarım?

Dişeti hastalığı; her yaşta, fakat genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar. Erken teşhis edildiği takdirde dişeti hastalığı önlenebilir, bu yüzden aşağıdaki semptomlardan birini fark ettiğinizde diş hekiminize gitmeniz faydanıza olacaktır:

  1. Kırmızı, şişkin veya hassas dişetleri
  2. Fırçalama sırasında veya diş ipi kullanırken kanayan dişetleri
  3. Dişeti çekilmesi nedeni ile daha uzun görünen dişler
  4. Şişmiş dişetleri
  5. Ağzınızı kapadığınızda diş hizasındaki değişiklikler
  6. Diş ve dişetleriniz arasındaki iltihap
  7. Sürekli kötü ağız kokusu veya ağzınızda kötü tat

Dişeti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dişeti hastalığının erken aşamaları, doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ve temizleme ile önlenebilir. İyi bir ağız bakımı, plakların birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Diş hekiminiz tarafından yapılacak profesyonel temizlik, biriken ve sertleşerek tartar haline gelen plakları çıkarmanın tek yoludur. Diş hekiminiz, dişeti çizgisinin üzerindeki ve altındaki tartarı yok etmek için dişlerinizi temizleyecektir . Durum daha ciddi ise kök düzeltme işlemi yapılabilir. Kök düzeltme, diş köklerindeki düzensizlikleri düzleştirmeye ve burada plak birikimini azaltmaya yarar.

Erken safhadaki dişeti hastalığı, düzenli diş muayenesiyle ilerlemeden tedavi edilebilir. Durumunuz daha da ilerlemişse, diş hekimi muayenehanesinde tedavi gerekecektir.

PAYLAŞ