Demokrasi şehitleri anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kütahya Valiliği tarafından düzenlenen etkinliklerde “15 Temmuz Fotoğraf Sergisi” açılışının yanı sıra, demokrasi şehitleri için mevlit okutulup gazi ailesine ziyarette bulunuldu.
Kütahya Valisi Ali Çelik, 15 Temmuz 2016 gecesi ve sonrasında yaşanan anlara ait fotoğrafların yer aldığı “15 Temmuz Fotoğraf Sergisi”ni ziyaret edip fotoğrafları inceledi. 
Vali Çelik’e AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ile protokol üyeleri eşlik etti.
Vali Çelik ile beraberindeki heyet sergi ziyaretinin ardından Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen lokma tatlısı dağıtım etkinliğine katıldı.

ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU

Kütahya Valisi Ali Çelik, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Kütahya İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katıldı. 
Ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimiz için Ulu Cami’de düzenlenen programa Vali Ali Çelik’in yanı sıra MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Vekili Albay Yusuf Sarıoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Evren Akbey, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Vali Yardımcıları Mustafa Güney ile Halil İbrahim Ertekin, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bazı daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.
Programda Kur’an-ı Kerim okunup tüm şehitlerimizin ve vefat eden gazilerimizin ruhuna dua edildi. 
“BU BİLİNÇ NESİLDEN NESİLE AKTARILACAK”
15 Temmuz hain darbe kalkışmasının hafızalardan silinmemesi gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “Unutmadık, unutturmayacağız. Bu vatana göz dikenler bu milletin her bir ferdini karşısında görecek. Bu bilinç, 15 Temmuz ruhu nesillere aktarılacak. Bizler, bir ve beraber oldukça karşımızda kimsenin duramayacağını biliyoruz. Birçok zorluğu da birlikte aşacağımıza eminiz” diye konuştu.

GAZİSİ ALİ KARAYİĞİT’E ZİYARET

Kütahya Valisi Ali Çelik, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu gece Şehitler Köprü’sünde başına şarapnel parçasının isabet etmesiyle yaralanan 15 Temmuz gazisi Ali Karayiğit ile ailesini ziyaret etti. 
Ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Karayiğit o gece yaşadıklarını anlattı. 

Türkiye üzerinde oynanan oyunlara milletin 15 Temmuz 2016’da cevabının sert olduğunu belirten Vali Çelik, “251 vatan evladı şehadet şerbetini içti ama onların bizlere bıraktığı ruh yaşıyor, sonsuza kadar da yaşayacak. 15 Temmuz, kendi kararlarını alabilen bir milletin bağımsızlığına dair çok güçlü bir mühürdür” dedi. 
Ziyarette Vali Çelik’e; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç ile Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler eşlik etti. 

ŞEHİTLİKLER ZİYARET EDİLDİ

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe kalkışmasının 4. yılı sebebiyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında Kütahya’daki şehitlikler ziyaret edildi. 
Kütahya Valisi Ali Çelik ile beraberindeki protokol üyeleri ilk olarak Hava Şehitliği’ni ziyaret etti. 

Kur’an- Kerim okunup dua edilen ziyarette Vali Çelik’in şehitlerin kabirlerini tek tek ziyaret edip karanfil bıraktı.
Şehitlerin kabri başında Kur’an-ı Kerim okuyan öğrencilerle de sohbet eden Vali Çelik, “Onlara şükranlarımızı eksik etmeyeceğiz. Vatanımızın birlik ve bütünlüğü için gerektiğinde bizler de onlar gibi bu vatan için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. 
“BİR VE BERABER OLDUKÇA KÖTÜ EMELLERİ BOŞA ÇIKARACAĞIZ”
Şehit yakınlarıyla da sohbet eden Vali Çelik, “Şehitlerimizin canlarıyla bıraktıkları bu vatanı korumak ve geliştirmek için Rabbim bizlere güç versin, doğru yoldan ayırmasın. Onlara karşı olan sorumluluklarımızı eksiltmesin. Biz, millet olarak birlik içinde olduğumuz müddetçe bu tür girişimlerin hepsi boşa çıkacaktır. Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.


Vali Çelik daha sonra Polis Şehitliği’ni ziyaret etti. 
Kabirlerin ziyaret edilip karanfil bırakıldığı şehitlikte İl Müftülüğü görevlileri Kur’an-ı Kerim okudu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından vatanın birliği ve dirliği için dua edildi.
Vali Ali Çelik’e Hava Şehitliği ile Polis Şehitliği ziyaretlerinde; AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Vekili Albay Yusuf Sarıoğlu,  Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcıları Mustafa Güney, Halil İbrahim Ertekin, Kenan Eskin,  İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile şehit yakınları eşlik etti.

PAYLAŞ