ÇİÇEK’TEN: ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENİYORLAR

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ dolayısı ile yaptığı açıklamasında din görevlilerinin önemli bir görev üstlendiğine dikkat çekti.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı yaptığı açıklama ile kutlayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek; “Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığınca, toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olması amacıyla, 2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda, “ Cami ve İlim ” konusunun ele alınması kararlaştırılmıştır” dedi

“İslam inancı ve düşüncesinde mescit ve camiler sadece ibadet mekanı olarak düşünülmemiş, bilgi, hikmet ve irfan merkezleri olarak varlığını devam ettirmiştir” ifadelerinin yer aldığı mesajda Emet Kaymakamı Hasan Çiçek şunları belirtti:

“Başta İmam Ebu Hanife ve İmam Şafii olmak üzere pek çok âlim, camileri ilim meclisi haline getirmişlerdir. İslam tarihinin büyük medreseleri mescitlerin etrafında kurulmuş, cami ve üniversite iç içe gelişmiştir. Cami ve üniversitenin bütüncül bir bakış içerisinde ele alınması oldukça önemli, özgün ve hayati bir yaklaşımdır. Böylece müslümanlar, ibadet ile ilmi beraber düşünmüşler, ilimle ilişkilerini; ibadet anlayışı, kulluk bilinci, sorumluluk duygusu ve güzel ahlak ekseninde kurup geliştirmişlerdir. Peygamber Efendimiz (SAV)’ e ilk gelen ‘Alak suresi ayetlerinin, “oku” emri bağlamında Yaratan’dan, insanın yaratılışından, bilgi ve kalemden bahsetmesi; insanı, evreni ve gayeyi doğru anlama açısından ihmal edilemez hayati bir ufuktur. Aynı şekilde Kur’an-ı Hakîm’in, insanın varlığı ve hayat serüvenini izah eden, tabiatı ve evreni tefekküre yönelten, hayatın gayesi, ahiret ve varoluşun hikmetini beyan eden, akletme, tefekkür, tedebbür ve tezekkürü vurgulayan ayetleri; ilim, ibadet ve güzel ahlak bütünlüğü ile sağlam bir inanç, şuur ve kişilik oluşturmaktadır. Bu anlamda camilerimizin her biri aynı zamanda bir ilim ve eğitim müessesesi, irşat ve irfan merkezidir. Camiler aynı safta omuz omuza, diz dize namaz kıldığımız, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı, hoşgörü anlayışımızı güçlendirdiğimiz yerlerdir. Camilerimiz vatan sevgisinin, milli bütünlüğün telkin edildiği, şehitlik gazilik ruhunun beslendiği, çalışma azminin, güzel ahlakın işlendiği dini ve milli kültür ocaklarımızdır. Camiler aynı zamanda birbirimize merhamet etmeyi, acıları paylaşmayı, kimsesiz, yoksul, dul ve yetimlere yardım etme duygularını kazandığımız mabetlerdir. Ülkemizin dört bir yanında hizmet veren din görevlilerimiz, aydınlatıcı, uzlaştırıcı, bütünleştirici görev anlayışıyla dini konularda halkı aydınlatırken, sosyal sorunlara da çözüm arayan, ulvi bir vazifeyi yerine getirerek toplum hayatında önemli bir görev üstlenmişlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle ; Camiler ve Din görevlileri haftasının ülkemiz, milletimiz ve tüm din görevlilerimiz için hayırlı, başarılı hizmetlere vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz eder, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olan camilerimizin yapım ve onarımında, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen vatandaşlarımıza şükranlarımı sunar, din görevlilerimize çalışmalarında üstün başarılar dilerim.”

PAYLAŞ