ÇİÇEK: HER İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yazılı açıklamada bulunan Kaymakam Hasan Çiçek,  her sağlıklı bireyin engelli adayı olduğuna dikkat çekip, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için toplumun her kesiminin katkı sunması gerektiğine dikkat çekti.

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, 3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebetiyle yazılı açıklama yaptı.

“Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli vatandaşlarımızın toplum ile uyum içinde ve toplumun ayrılmaz birer parçası olmasıyla mümkün” ifadelerine yer veren Emet Kaymakamı Hasan Çiçek’in 3 Aralık Dünya Engelliler günü mesajı şöyle:

“Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve her sağlıklı insan da engelli adayıdır. İnsanlarımızın bir kısmı doğuştan, bir kısmı da sonradan meydana gelen bir olayın sonucunda engelli olmuşlardır. Hangi nedenlerden olursa olsun, engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli, yaşama sevincine engel olmamalıdır. Başarılı insan, yaşama azmini yitirmeyen ve kendisiyle barışık olan kişidir. Engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini sağlamak, bir gün kendimizin ya da yakınlarımızdan birinin de engelli olabileceğini düşünerek onların yaşamlarının kolaylaşmasına yardım etmek hepimize düşen toplumsal bir görevdir. Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik, dayanışma değerleri de bunu öngörmektedir. Bunun bilincinde olarak, öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması biz idarecilere düşen en önemli görevlerden biridir. Diğer önemli görevimiz ise, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak, onları üretime dahil ederek toplumda aktif rol üstlendirecek çalışmalar yapmaktır. Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Devletimiz, sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, son yıllarda toplumsal yaşamda etkinlik alanlarını genişletmek ve daha iyi yaşam koşulları sağlamak amacıyla, engelli bireylerin ve ailelerinin ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmeye yönelik çok önemli düzenleme ve uygulamaları hayata geçirmiştir.

Bu kapsamda engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitim kurumlarının açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödemekte, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da aylık bağlamaktadır. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza özel sektörde ve kamu kurumlarında iş imkânı veren düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Engellilerin yaşam becerilerini geliştirerek, kendi kendilerine yetebilmeleri, yetenekleri ve yeterlilikleri doğrultusunda eğitim imkanlarından yararlanabilmeleri, kendilerine uygun işlerde istihdam edilebilmeleri ve dışlanmadan diğer bireylerle iyi ilişkiler içinde olabilmelerinin önemi büyüktür. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini yitirmeden, kaliteli ve mutlu bir hayat sürmeleri için, temel ihtiyaçları giderilmeli, toplumla bütünleşebilmeleri sağlanmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle ; Ülkemizin en önemli duyarlılıklarından biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın Engelliler Günü’nde daha da artması ve bu haftanın engelli yurttaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Günü’nü kutluyor, kendilerine ve ailelerine sağlık, mutluluk ve esenlik dolu bir yaşam diliyorum.”

PAYLAŞ