Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum, “Aizanoi Antik Kenti”ni Ziyaret Etti

Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, Dünya’nın ilk borsasının kurulduğu Aizanoi Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.
Bakan Kuruma, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Kütahya Valisi Ali Çelik ile Kütahya protokol üyeleri eşlik etti.
Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nı gezen Bakan Kurum, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Elif Özer’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
“AİZANOİ ANTİK KENTİ’NE DESTEK VERECEĞİZ”

Bölgenin tarihi dokusunu koruyarak doğal güzelliklerini ortaya çıkaracak çevre düzenleme projesine Bakanlık olarak destek vereceklerini kaydeden Bakan Kurum, “Biz de burada bu tarihi değerlere sahip çıkabilme adına ‘Ne yapabiliriz’ düşüncesiyle Çavdarhisar’a geldik. Burada antik kentin etrafından çevre düzenlemesi projesi talebi vardı. Biz de yerinde görelim istedik. Projemizde alanın kuzeyinde bulunan alan üzerinde bir dere ıslah projesi var. Hem dere ıslahı hem de çevresindeki bisiklet ve yürüyüş yollarının yapımı için İl Özel İdaremize destek olacağız. Hem Çavdarhisar’a hem de Kütahya’mıza katkı sağlayacak. Tarihi değerlerin korunup gelecek nesillere, çocuklarımıza korunarak aktarılması sürecinde Türkiye’mizin her yerinde bu projeleri geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

PAYLAŞ