ÇELİK: ÜLKE EKONOMİSİNE DEĞER KATACAK

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Şaphane’ye giden Kütahya Valisi Ali Çelik, ilçedeki programına Şaphane Kaymakamlığı ile başladı.

Şaphane Kaymakamı Tayyar Emre Mahmutoğlu’nu makamında ziyaret eden Vali Ali Çelik; ilçenin eğitim, sağlık, asayiş, ekonomik, sosyal hayatı ve ilçedeki yatırımlar hakkında bilgiler aldı. 

Şaphane Kaymakamı Tayyar Emre Mahmutoğlu, vişne ve kiraz üretiminde önemli bir ilçe olan Şaphane’de yılda 5 bin 614 ton kiraz, 13 bin 486 ton vişne üretimi yapıldığını söyledi.

“ŞAPHANE VİŞNESİ KÜTAHYA’NIN TESCİLLİ LEZZETİ”
Kütahya’da yetiştirilen vişnenin 2020 yılında “Şaphane Vişnesi” adıyla coğrafi işaret aldığını hatırlatan Vali Ali Çelik; Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçelerinde yılda yaklaşık 35 bin ton vişne üretiliyor. Kendine has aroması ve lezzetiyle Kütahya’nın önemli bir değeri olan coğrafi işaretli Şaphane Vişnesi üreticiye ve ilimiz ekonomisine katma değer sağlayacak” dedi. 

TARİHİ KOCA SEYFULLAH CAMİSİNDE İNCELEME
Vali Ali Çelik, kaymakamlık ziyareti sonrası 1490 yılında yapılan tarihi Koca Seyfullah Camisinde sürdürülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

“ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLÜYOR”
Kütahya’nın tarihi belleğinin canlı tutulması için yapılan çalışmaların büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü belirten Vali Ali Çelik, “Kütahya’mızın tarihine tanıklık eden, geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi gören eserlerimize sahip çıkmak en büyük sorumluluklarımızdan biri. Tarihi canlı tutmak, eserleri ilk günkü güzelliği ve orijinalliğiyle geleceğe ulaştırma gayesi taşıyan restorasyon çalışmaları da bu doğrultuda sonra derece önemli” dedi.

PAYLAŞ