Çalışmaları yakından inceledi

Kütahya Valisi Ali Çelik, “Frigya Anadolu Açık Hava Müzesi Projesi” çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Vali Ali Çelik, Kütahya’nın doğusunda eski bir yanardağ olan Türkmen Dağı’nın tüfleriyle meydana gelen, binlerce yıllık geçmişiyle tarihe ayna tutan Frigya Vadileri’nde incelemelerde bulundu. 

Ziyaretine Sabuncupınar’dan başlayan Vali Çelik, restorasyonu Kütahya İl Özel İdaresi tarafından tamamlanarak turistlerin konaklama hizmetine sunulan Frig Evi’ni ziyaret etti. 

Vali Çelik, proje kapsamında seyir terası yapılması planlanan Kartal Kaya ile yürüyüş parkuru düşünülen Yılanlı Vadi’yi de inceleyerek bilgiler aldı. 

Frigya Kültürel Mirasını Koruma Birliği (FRİGKÜM) Genel Sekreteri İbrahim Okumuş tarafından Frigya Vadilerinin Anadolu Açık Hava Müzesi’ne Dönüştürülmesi Projesi faaliyet ve çalışmaları hakkında bilgiler verilen inceleme gezisine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal ile Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin katıldı. 

MAĞARALARDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Ali Çelik; barışın, sanatın, tarımın, ilklerin medeniyeti 3 bin yıllık uygarlık Frigya’daki incelemelerini Söğüt, İnli, Sökmen köyleriyle ile sürdürdü.

Friglerden günümüze ulaşan Frig evleri, Frig mağaraları, kaya mezarları ile şapelleri inceleyen Vali Çelik, Frigya Vadileri’nin tanıtılması için gerekli çalışmaların özveriyle sürdürüldüğünü söyledi.

Vali Çelik’e AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar eşlik etti. 

PAYLAŞ