BU RESİM DOĞRUYSA BÜYÜK AYIP!

Kütahya’nın turizmde en büyük etkeni olarak görülen Aizonai Antik Kenti’ndeki Medusa’nın tahrip edilmiş fotoğrafı sosyal medyada görülmesi ile tarihi kalıntılara verilen zarar büyük tepki gördü.

Kütahya şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktaki, Çavdarhisar ilçesinde bulunan antik kenti şehrin turizminde büyük rol oynuyor.

Etimolojik verilere göre kentin ismi Zeus’un kızı su perisi Erato ile Arkadya ulularından Kral Arkas’ın oğlundan gelmektedir. Aizanoi kültürel yapısıyla sanat çevreleri tarafından ikinci Efes olarak bahsedilmektedir.

BU RESİM DOĞRUYSA BÜYÜK AYIP

Yıllardır korunan ve son yıllarda yapılan kazı çalışmaları ile dikkatleri üzerine toplayan Aizonai Antik Kentindeki Medusa’nın bir resmi sosyal ağlarda paylaşıldı.

Tahrip edilmiş bir fotoğraf karesi ile yapılan paylaşıma çok sayıda tepki geldi.

İKİNCİ EFES OLARAK BİLİNİYOR

Roma dönemine ait tapınağın çevresinde yürütülen kazılar İlk Tunç Çağı’na ait yerleşme tabakalarını da açığa çıkarmıştır. Buradaki ilk kazılar 1926 yılında, ikinci dönem kazıları ise 1970 yılında başlatılmıştır. Aizanoi anik kenti, eski adı Penkalas olan Koca Çay’ın iki yakasında kurulmuştur. Roma döneminde yün, şarap ve tahıl üretimi ile zenginleşen bu şehir, Erken Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olmuştur. Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi, dünyanın ilk borsa yapısı vardır. Bu borsa yapısı 1970 Gediz Depreminde camiin yıkılmasıyla ortaya çıkmıştır. Bunun dışında nekropoller, olimpiyat şeref tribün abidesi, 4 köprü de vardır.

EŞİ GÖRÜLMEYEN TONOZLU ODA

Zeus” tapınağı, şehrin ana kutsal alanıdır. Bu tapınağın yapımına M.S. II. yüzyılın ikinci çeyreğinde, İmparator Hadrian döneminde başlanmıştır. Bu tapınağın en önemli özelliği, altında tonozlarla örtülü bir başka mekanın olmasıdır. Bu, Anadolu’da Roma döneminde pek alışılmamış bir uygulamadır ve bir benzerine henüz rastlanmamıştır.

Tapınağın önünde bulunan kadın büstü biçimli akroter, tapınağın yalnızca Zeus’a adanmış olmayabileceğini göstermektedir. Son dönem araştırmaları ise bu tapınağın hem Zeus’a hem de Kybele’ye adanmış olamayacağını ortaya koymuştur. Tapınağın güney kısmında, büyük bölümü Bizans döneminde tahrip edilmiş bir odeon bulunmaktadır.

PAYLAŞ