Bin 400 işletme denetlendi

İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda, Kütahya Valisi Ali Çelik’in koordinasyonunda Devletin tüm birimleri sahaya indi; Kütahya’da “Sağlık İçin, Hepimiz İçin” sloganıyla en kapsamlı Kovid-19 denetimleri yapıldı. Şuana kadar yapılan denetimlerde bin 400 işletmenin denetlendiğini bildirildi.


Kütahya il merkezi ve 12 ilçesinde “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla Kovid-19 tedbirlerine yönelik gerçekleştirilen denetimlere; Vali Vekili Mustafa Güney, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ilçe kaymakamları,İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı İsmet Özotraç, Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı İbrahim Yiğit, kolluk birimleri ile kurum müdürleri katıldı. 


Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen denetim kapsamında Kütahya’da da pazar yerleri, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, kuaför, berber, güzellik salonları, ticari taksiler, taksi durakları ile tüm yaşam alanlarında Kovid-19 tedbirleri denetlendi. 


Kovid-19 tedbirleri hakkında bilgilendirilmelerin yapıldığı denetimlerde iş yeri sahipleri, çalışanlar ve müşterilere maske, fiziki mesafe ve temizlik hatırlatması yapıldı. 


Toplu taşıma araçlarında yapılan denetimlerde yolcu sayısı, maske kullanımı ve fiziki mesafeye uyulup uyulmadığı kontrol edildi. Sürücü ve yolculardan tedbirlere riayet edilmesi hususunda destek istendi.


Ticari taksi ve taksi duraklarında gerçekleştirilen denetimlerde araçların düzenli periyotlarda dezenfekte edilmesinin önemine dikkat çekilerek yolcular için dezenfektan ya da 80 derece kolonya bulundurulması yönünde uyarılarda bulunuldu.


“KÜTAHYA KURALLARA UYUYOR”


Vali Vekili Mustafa Güney, Kütahyalıların alınan tedbir ve kuralları uygulamada hassas davrandığını belirterek, Kovid-19 mücadelesine desteklerinden dolayı teşekkür etti. 


“BUGÜNE DEK BİN 400 İŞLETME DENETLENDİ”


Vali Ali Çelik’in Kütahya’da göreve başlamasıyla birlikte ayrı bir ekip oluşturularak denetim sayısının artırıldığını kaydeden Güney, “18 alanda 13 ekibimiz aralıksız denetim yapıyor. 70 görevlimiz ise belirli periyotlarda denetimlerini gerçekleştiriyor. Bugüne dek Kütahya il merkezinde bin 400 işletmemizi denetledik” dedi.


“BUGÜN 642 İŞ YERİ DENETLENECEK”


“Sağlık İçin, Hepimiz İçin” sloganıyla gerçekleştirilen denetimler hakkında da bilgiler veren Güney, “Bugün il merkemizde 150 personelle 642 iş yerini denetleyeceğiz. Amacımız vatandaşımıza, esnafımıza zorluk çıkarmak değil. “Sağlık İçin, Hepimiz İçin” mottosuna uygun bir Türkiye için maske, mesafe ve el temizliğinde farkındalık oluşturmak. Vatandaşlarımızdan bu 3 kuralı uygulamada azami gayret göstermelerini istiyoruz” diye konuştu. 


“GÜVENLİ ALAN LOGOSU UYGULAMASINI BAŞLATACAĞIZ”


Güney, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesi ve diğer iş yerlerinin teşvik edilmesi amacıyla art arda yapılan üç denetim sonucunda Sağlık Bakanlığı “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile İçişleri Bakanlığı denetim formlarında belirtilen kurallara uyduğu tespit edilen iş yerleri, şehir içi toplu taşıma araçları ve ticari taksilere “Güvenli Alan” logosu verileceğini söyledi.


“MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”


Denetimlerdeki amacın farkındalığı artırmak olduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, “Toplum sağlığı için birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci yürütmemiz lazım. Kütahya’da bunu yürütebiliyoruz. Vatandaşımızın hassiyetleri bizi çok memnun ediyor. Kütahya halkına çok teşekkür ederim. Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kovid 19’la mücadelede Kütahya’nın Türkiye’de örnek illerden biri olacağına inanıyorum” dedi.

PAYLAŞ