BEYNİNİZİ POZİTİF DÜŞÜNCEYE PROGRAMLAYABİLİRSİNİZ

Herhangi bir durumda aklınıza hemen negatif düşünceler geliyorsa zihin programınız negatifler bulmak ve üretmek için programlanmıştır. Böylelikle bir durumdan on sorun çıkarabilir, yeni olumsuzlukları hayatınıza davet edebilirsiniz. Hatta olumlu durumları bile olumsuzmuş gibi algılarsınız. Çözüm değil sorun odaklı olduğunuz için.

Ama bu sorun değil, isterseniz yeni bir program oluşturmak için hemen bugün zihin oyunu egzersizlerinden birini kullanarak kendinize yükleme yapmaya başlayabilirsiniz. Bir durum hakkında negatif bir şey söylediğinizde kendinizi hemen yakalayın ve kendinizle şu şekilde konuşun.

“Evet, negatifi bulduk; şimdi bu durumun iki olumlu yanını bul bakalım”, “Bu durumun içinde iyi ne olabilir”, “Olumlu birisi olsaydı şimdi nasıl pozitif bir yorum yapardı” gibi pozitifi bulmaya yönelik sorularla zihninizi meşgul edin. 

Hemen cevap veremezseniz de sorun yok; sık sık sorunuzu tekrar edin. Mutlaka olumlu bir yanıt alırsınız. Unutmayın ki beyninize işe yarar sorular sorarsanız işe yarar cevaplar alırsınız. “Fark et, uygula, değiş” adlı kitaptaki egzersizleri tamamladıysanız zaten doğru soru kalıplarına alışmışsınızdır.

Her çalışmada olduğu gibi 21 gün boyunca “bunun neyi iyi, bunun nesi pozitif” oyununu oynarsanız çok kısa bir zamanda beyninize olumlu bakış açısını öğretirsiniz. Zihin programlarının değişebilmesi için en önemli adım neydi? TEKRAR, TEKRAR ve TEKRAR…

Bu egzersizi düzenli bir şekilde yapmanızda hiçbir sakınca yok, kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Ama olumsuz düşünmeye devam ederseniz kaybedecek çok şeyiniz var, en başta sağlığınız. Olumsuz düşünceyle beraber bedeninize akan olumsuz duyguyu da hissedersiniz. Şimdi hemen bir deneme yapın yirmi bir kere “kötü-çirkin ya da berbat” kelimelerini tekrarlayın. 

Bakın modunuz nasıl da düşecek. Şimdi de “güzel, harika ya da süper” kelimelerini 21 kez üst üste tekrarlayın ve bedeninizdeki ve zihninizdeki rahatlamayı, değişimi fark edin…

Çok güzel, harikasınız...

Sevgiyle kalın…
PAYLAŞ