BELEDİYE KÜTAHYASPOR’U RANT VE REKLAM MALZEMESİ YAPMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

Belediye Kütahyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özel:

BELEDİYE KÜTAHYASPOR’U RANT VE REKLAM MALZEMESİ YAPMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR !

Belediye Kütahyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özel, takımdan süresiz kadro dışı bırakılan Güven Güneri’nin sosyal medya paylaşımı sonrası CHP’den milletvekili adaylığı ile kamuoyunca tanınan Avukat Şeref Han’ın takım armasının yer aldığı atkıyı yakmak istediğini içeren fotoğrafa tepkisi sert oldu.

10 Kasım günü yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrasında para cezası verilip takım kadrosundan süresiz çıkartılan Güven Güneri kararı sonrası Belediye Kütahyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özel yaptığı açıklama ile Belediye Kütahyaspor’un siyaset kurumu üstünde olduğunu dikat çekip, son günlerde sistematik bir biçimde yürütülen linç ve itibarsızlaştırma çabasını üzüntüyle takip ettiklerini ifade etti.

HUKUK KARŞISINDA HESABI SORACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Belediye Kütahyaspor Kulübünün siyaset üzerinden nemalanmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğine dikkat çeken Belediye Kütahyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özel; “Şehrimizi profesyonel ligde temsil eden Belediye Kütahyaspor’un, son haftalarda aldığı başarılı sonuçları baltalamak, takımımızın yöneticisiyle, sporcusuyla ve bu takıma gönül vermiş tüm taraftarıyla kurduğu birlik ve beraberliği sabote etmek isteyen kişilerin sistematik biçimde yürüttüğü linç kampanyasını ve itibarsızlaştırma çabasını ortaya koyan, iyi niyetten uzak açıklamalarını, paylaşımlarını şaşkınlıkla ve üzüntüyle takip etmekteyiz” dedi.

“Belediye Kütahyaspor, şehrimizin en büyük tanıtım markalarından birisi olup, siyaset üstü ortak paydamızdır” ifadelerini kullanan Kulüp Başkanı Cahit Özel; “Siyaseten kulüp üzerinden nemalanmaya çalışanlara, asla fırsat vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz. Milli ve manevi değerlerimizin korunmasında, yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında, Belediye Kütahyaspor Kulübü gerekli hassasiyeti ve önemi ziyadesiyle göstermektedir. Yönetim Kurulu olarak, kulübümüze ve değerlerimize karşı bu tür ucuz kahramanlıklara müsaade etmeyip, bu tip şahıslardan hukuk yoluyla hesap soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“KULÜBÜ SUÇLADILAR”

Bir futbolcunun yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrası bazı kişilerin şahsi emelleri uğruna bu durumu fırsat bilip takımı linç etmek isteklerine şahit olduklarını dile getiren Belediye Kütahyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özel; “Kuruluşun ve kurtuluşun diyarı olan şehrimizin, her bir köşesi kahramanlık destanlarıyla doludur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında, Türkiye Cumhuriyetimizin temelleri 30 Ağustos 1922’de, Dumlupınar Meydan Muharebesi ile Kütahya’da atılmış, haritamız binlerce şehidimizin asil kanlarıyla, yine bu kutsal topraklarda çizilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı mirasın yılmaz bekçileri olarak, şanlı Türk bayrağımızın özgürce dalgalanması, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için kanımızın son damlasına kadar mücadeleye hazır olduğumuzdan, bu iradeyle ve itinayla Ulu Önderin Hatırasını, milli ve manevi değerlerimizi korumaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi

“Bir futbolcumuzun sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu ve Yönetim Kurulumuzun kesinlikle tasvip etmediği bir paylaşım, bazı kişilerce, şahsi emellerine erişmek için bulunmaz bir fırsat olarak kullanılmış, futbolcumuz ve kulübümüz adeta linç edilmek istenmiştir” diyen Başkan Özel açıklamasında şunlara dikkat çekti:

“Bu süreçte olayın dakikalar sonrasında, yönetimimiz ve hatta tüm Belediye Kütahyaspor camiası, bu hadiseye sessiz kaldığı gerekçesiyle, aynı görüşü benimsemekle suçlanmıştır. Tartışmasız kabul edilmelidir ki; Belediye Kütahyaspor Kulübüyle sözleşmesi bulunan bir futbolcunun veya çalışanının, davranışlarının, Kulüple olan ilişkisi bakımından gerektirdiği, kararların alınmasına ve yaptırımların uygulamasına, ilk yetkili merci Yönetim Kurulumuzdur. Yönetim Kurulumuzun da rahatsızlık duyduğu bu paylaşımla ilgili elbette gerekli görüşmeler yapılmış, uygulanabilecek yaptırımların, Futbol Disiplin Hukukuna, kulübümüzün menfaatlerine uygun olması için hassasiyetle inceleme yapılmıştır. Yaşanan hadiseden hemen sonra, amacını aşan paylaşımlarda bulunan futbolcumuza gerekli uyarılar yapılarak, sosyal medya hesaplarından paylaşımları kaldırtılmış, profesyonel futbolcu disiplin talimatlarına uygun olarak, para cezası verilmiş ve süresiz kadro dışı bırakılmıştır.

Futbolcumuz alınan savunmasında; milli ve manevi değerlerimize hakaret amaçlı paylaşım yapmadığını, Yönetim Kurulunun ikazı sonrasında paylaşımı kaldırmasına rağmen alınan ekran görüntüleriyle kulübüne, ailesine ve şahsına karşı yapılan hakaret ve karalama kampanyasından üzüntü duyduğunu belirterek özür dilemiştir. Kulübümüze geldiği günden beri, saha içi ve saha dışı profesyonel yaşantısıyla takımımıza katkı sağlayan ve hiçbir problem yaşamadığımız futbolcumuz, vermiş olduğumuz para ve kadro dışı bırakma cezasına da saygı duyduğunu belirtmiştir.”

“ŞAHBAZ VE HAN KULÜBE ZARAR VERME TEŞEBBÜSÜNDEN ÖTEYE GİDEMEMİŞTİR”

Siyasi rant elde etmek uğruna CHP İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz ve Av. Şeref Han’ın samimiyetten uzak ve tutarsız açıklamalarının kulübe zarar verme teşebbüsünden öteye gidemediğinin altını çizen Belediye Kütahyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Özel; “Çağdaş hukukun temel kaidelerinden biri suçların ve cezaların şahsiliği ilkesidir. Bu ilkenin bir gereği olarak; kişilerin şahsi hataları, temsil ettiği ve bağlı bulunduğu kurumlara mal edilemez, kişilerin şahsi suçlarından dolayı mensubu oldukları kurumlara ceza verilemez. Bu ilkeyi en iyi bilmesi gerekenlerin, siyasi rant elde etmek amacıyla, bu ilkeyi görmezden geldiğini izlemekteyiz. Benzer paylaşımlarla, kulübümüzü ve yönetimimizi hedef gösteren, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ve Av. Şeref Han’ın samimiyetten uzak ve tutarsız açıklamaları kulübümüze zarar verme teşebbüsünden öteye gidememiştir” dedi.

Başkan Özel; “Bu süreçte, üzülerek gördük ki Avukat Şeref Han, bir adım daha öteye gidip, haddini ve amacını aşarak, şehrimizi temsil eden kulübümüzün şanlı armasının bulunduğu atkıyı, “yakar gibi” göründüğü bir fotoğrafı ve “Avukat Şeref Han Belediye Kütahyaspor atkısını yaktı” haberini sosyal medya hesabından paylaşarak, futbolcumuzun hatalı davranışına, topluma kin ve nefret aşılayan bir davranışla karşılık vermiştir. Akabinde Belediye Kütahyaspor sevdalılarının verdiği haklı tepki üzerine, haber tekzip edilmiş ve fotoğraf içeriği yalanlanmıştır” dedi.

“ÖZÜR BEKLİYORUZ”

Avukat Şeref Han’ın atkıyı yakmak istemesinin bu şehirde yaşayan  herkese hakaret niteliği taşıyan bir ayıp olduğunun altını çizen Başkan Özel; “Belediye Kütahyaspor’un hiçbir faaliyetinde ismini duyamadığımız Şeref Han’ın tamamen siyasi propagandaya yönelik bu popülist ve hadsiz paylaşımları, sürekli kaybettiği seçimlerin vermiş olduğu psikoloji ile gündemde kalma çabalarının bir tezahürüdür. Kütahya’dan ekmek yiyen, Kütahya’dan kazandıklarıyla hayatını idame ettiren Şeref Han’ın, bu şehri temsil eden armamızın bulunduğu atkıyı yakmak istemesi, camiamıza ve bu şehirde yaşayanlara hakaret niteliğinde kocaman bir ayıptır. Kendisi de hukukçu olmasına rağmen; hukukun temel kaidelerini göz ardı ederek, sergilediği bu davranışın, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edebilecek, toplumsal ayrışmayı körükleyebilecek, insanları sokağa dökebilecek, kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasını muhtemel kılabilecek bir davranış olduğu düşüncemizi belirterek, bu davranışı sebebiyle Avukat Şeref Han’ı kınıyoruz ve kendisinden camiamız adına özür bekliyoruz.

Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, önümüzdeki tüm engelleri birer birer aşarak sezon başı belirlediğimiz 2.Lig hedefimize, taraftarımızın, halkımızın, camiamızın gücü ve desteğiyle ulaşacağız. Birlikte başaracağız” açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ