BAYRAMI ÇALKÖY’DE KUTLAYACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz ve beraberindeki parti yönetimi 30 Ağustos Zafer Bayramını, Dumlupınar’da ve Zafertepe Çalköy’de kutlayacaklarını bildirdi.

CHP İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz ile beraberindeki parti yöneticileri Cumhuriyet Caddesi Sevgi Yolu’nda basın açıklaması yaptı.

Büyük Taarruzun 98. Yıldönümünde yapılacak kutlamalara Dumlupınar ve Zafertepe Çalköy’de düzenlenecek etkinliklere katılacağına değinen CHP İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz; “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda, emperyalist güçlere karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinin zafere yürüdüğü en önemli günlerinden birisidir. Bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze kast edenlere karşı bir halkın geleceğine topyekun sahip çıktığı mücadelenin taçlandığı gündür.

98 yıl önce bugün 26 Ağustos 1922’de, büyük zaferimizin ilk adımı atılmıştır. Bugün ülkemizin tam bağımsız, özgür, demokratik, halkçı ve laik bir ülke olarak yürüyüş mücadelemizde aynı kararlılıkla buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Büyük Taarruz’un 98’inci yıl dönümünü kutluyor, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandığı açıklamasında şunları söyledi:

“30 Ağustos Zafer Bayramı 98. Yıldönümü kutlamalarımızı, Kuruluş ve Kurtuluşun kenti olan ilimizde büyük bir coşkuyla gerçekleştireceğiz. Bayramımızı, Kurtuluş Savaşımızın en büyük zaferi olan Büyük Taarruz ve Dumlupınar Meydan Muharebesinin kazanıldığı topraklarda, Dumlupınar ve Zafertepe Çalköy’de kutlayacağız.

Emperyalizme karşı, o gün konulan irade bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Bugün de ekonomisiyle, tarımıyla, sanayisiyle güçlü; işçisi, memuru, çiftçisiyle mutlu bir ülke mücadelemizi bu iradenin ışığıyla sürdürüyoruz.

Bugün, Büyük Taarruz’un 98. Yıldönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır. Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir. Toplumun tüm emekçi kesimleri gibi bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır.

Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür.

Şimdi de sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan ayçiçeği ve peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine, Balıkesir ve Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır. . Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımız büyük bir ekonomik girdi yüküyle üretime devam etmeye çalışırken, tarımdaki tüm temel tüketim alanlarında, samana kadar varan ithalat politikalarıyla ezilmektedir.

200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela çiftçilerinin üretimi tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını, bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir.

Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek istiyoruz.

Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır. Yitirdiğimiz bağımsızlığımız Türkiye’yi emperyal güçlere teslim etmekte, egemen güçler arasında oradan oraya savurmaktadır.

Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir.  Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz. 98 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı mutlaka yeniden kazanacağız. Ve işte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız, ve 30 Ağustos’ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız.  Bugün olduğu gibi, ülkemizin bağımsız, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak müreffeh yarınlarında da Cumhuriyet Halk Partisi var olacaktır.”

PAYLAŞ