BAKANLIK KAPSAM DIŞI KİŞİLERİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu Kararı sonrasında alınan kararları açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağının bulunduğu zamanlar için kapsam dışında kalan kişiler ille ilgili açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sokağa çıkma yasağının bulunduğu günlerde kapsam dışında kalan kişilerle ilgili açıklama yaptı.

Koronavirüs vaka ve günlük ölüm sayılarının rekor kırmasının ardından sokağa çıkma kısıtlaması genişletildi. Hafta içi 21.00 ile 05.00 arası yasak, hafta sonu ise tam kapanma kararı alındı.

Peki alınan kararlar neleri kapsamıyor?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda; İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı “Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Genelgesi”ne göre şunları yapmak serbest:
Kısıtlı gün ve saatte de olsa, uçak, tren, gemi, otobüs bileti olanlara şehirler arası seyahat. 21-64 yaş arası hafta içi sabah 5’ten akşam 9’a kadar serbest. Tüm iş yerleri hafta içi 20’ye kadar serbest. Hafta sonu 10’dan 17’ye kadar araca binmeden fırına, markete, manava, kasaba gitmek serbest. Engelliler araç da kullanabilecek. Hafta sonu 10.00-20.00 arası paket yemek servis serbest. 65 üstü 10.00-13.00, 20 yaş altı 13.00-16.00 arası toplu ulaşıma binmeden serbest. Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde kapıdan kupon/ganyan yatırma işlemi serbest. 30 kişi nikaha katılabilir. AVM’ler müşteri sayısı kısıtlanarak açık. HES kodu şart. Semt pazarları müşteri sayıları kısıtlanarak açık.

PAYLAŞ