Avukatlar, günlerini kutladılar

Kütahya’da, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören yapıldı.

Baro Başkanı Sunay, çelenk sundu

Kütahya Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Adliye Sarayı Bahçesinde tören düzenledi. Kütahya Baro Başkanı Av. Arb. Edip İlkay Sunay’ın, Atatürk Anıtına Kütahya Barosu Çelengini sunmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla tören başladı.

“Halkın yargıdaki gücüyüz”

Hiç tanımadıkları insanların hakkına ulaşması için halkın yargıdaki gücü olduklarını ifade eden Sunay, “Demokrasi için, güçler ayrılığı için, bağımsız, tarafsız yargı için dün olduğu gibi bugün de, yarın da yılmadan ve yorulmadan var gücümüzle de çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Avukat için adalet diye haykırmak zorunda kalıyoruz”

Avukat zayıf düşerse, en büyük zararı yurttaşların ve hukuk düzeninin göreceğini dile getiren Sunay, “Avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir. Bunu dile getirmek için bugüne kadar hep “Güçlü Baro Güçlü Avukat”, “Herkes için adalet, adalet için avukat” dedik. Buna karşılık ülkemizde avukatların sosyoekonomik sorunları her geçen gün arttı. Mesleğimizin ve Baroların ekonomik sürdürülebilirliği tarihimizin en alt düzeyine inmiş durumdadır. Yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda hukuki ve fiziki şiddetle de karşı karşıyayız. Avukatlar, müvekkiliyle özdeşleştiriliyor, yargılanıyor, darp ediliyor, yaralanıyor ve öldürülüyoruz. Bugün maalesef “Avukat için de Adalet!” diye haykırmak zorunda kalıyoruz. Yaşadığımız sorunlar, mesleğimizin icrasını imkânsız hâle getirirken adaletin tesisi önünde de büyük bir engel oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

İftar programı düzenlendi

5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle Baro ayrıca Geleneksel İftar Programı gerçekleştirdi.

Düzenlenen programa protokol, avukatlar ve aileleri, stajyer avukatlar ve basın mensupları katıldı.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, [email protected] adresine mail atabilirsiniz

PAYLAŞ