ATAM: YANINIZDAYIZ

Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam Azerbaycan Barolar Birliği Başkanına ulaştırdıkları mektupta destek verip yanlarında olduklarını bildirdi.

Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, Azerbaycan Barolar Birliği Başkanı Av. Anar Baghirov’a ulaştırdığı mektupla yanlarında olduklarını bildirdi.

“Sözlerime Bosnalı büyük devlet adamı ve meslektaşımız Bağımsız Bosna–Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in tarihe kazınan sözleriyle başlamak istiyorum;

“Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.” İfadelerinin yer aldığı mektupta saldırıyı lanetleyen Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam; “Biz Kütahya Barosu olarak bu hukuksuz ve haksız saldırıyı lanetliyor, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını şiddetle kınıyoruz. Azerbaycan ve kahraman ordusunun her daim yanındayız. Haksız ve hukuksuz bu eylemin karşısında olmaya devam ederken, tepkimizi de her platformda dile getireceğiz” dedi.

“BM ÖLÜ TAKLİDİ YAPMAKTAN VAZGEÇMELİ”

Haksız saldırı sonrasında sessizliğini sürdüren Birleşmiş Milletlerin ölü taklidi yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam; “Birleşmiş Milletler kararıyla işgalci olduğu tescil edilmiş Ermenistan’ın, uzun yıldır sivil halkı bombalayarak adeta bir sivil katliamına imza atmasına, Karabağ bölgesinin işgalinden bu yana bölgede yapmış olduğu soykırımlara, baskılara ve zulümlere uzun yıllardır kulak tıkayan dünya artık ölü taklidi yapmaktan vazgeçmelidir.  Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkınız ve topraklarınız korunurken; aynı zamanda emperyalist ülkelerin yardımıyla işgal edilen topraklarınızın tekrar ülke sınırları içine alınmasını diliyoruz. Toprak bütünlüğünüzü tesis etmek amacıyla verdiğiniz bu çaba ve bu haklı mücadelenizde Azerbaycan devletinin ve halkının yanındayız. Biz hukukçuların görevi de bunu tüm dünyanın gündemine getirmek ve kardeş ülke Azerbaycan’ın hakkını uluslararası camiada da aramak olmalıdır. 30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Birleşmiş Milletler Şartı’nın 2/4. maddesinde düzenlenen kuvvet kullanma yasağının açık ihlali olduğu, bu süre zarfında bölgede bir milyon civarındaki kardeşimizin yer değiştirip, nüfus yapısının zorla değiştirildiği durum karşısında uluslararası kamuoyunun konu hakkında uzun yıllar süren sessizliği kabul edilemez. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz.”

“YANINIZDAYIZ”

Türkiye ve Azerbaycan’ın derin kardeşlik hukukuna dikkat çeken Atam, mektubunda kendirlerinin öz kardeşi olarak hissettikleri Azerbaycan halkının yanlarında olduğunun altını çizdiği mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Bu vesileyle Kütahya Barosu olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, Aziz Türk milletinin dayanışmasını destekliyoruz. Atalarımıza dayanan derin kardeşlik bağlarına hiçbir güç zarar veremeyeceği gibi bu bağın daha da güçleniyor olduğunu görmek bizi cesaretlendiriyor. Azerbaycan Devletinin ve kahraman ordusunun haklı mücadelesinin başarıya ulaşacağına olan inancımız kesindir. Kütahya Barosu adına sizi ve Azerbaycanlı Öz Kardeşlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyor, saygılarımı gönderiyorum.”

PAYLAŞ