ANKETLER BAŞLADI

Mahalli İdareler seçimlerine yaklaşık yedi ay kalmasına rağmen siyasi partiler seçmenin aday profilini belirlemek için anket çalışmalarına başladı.

31 Mart 2024 tarihinde yapılması beklenen Mahalli İdareler seçimlerinde belirlenecek Belediye Başkan adaylarının profilini oluşturmak isteyen siyasi partiler seçmenin nabzını tutmak için anket şirketleri telefonla çalışmalarına başladı.

NEREYE OY VERDİNİZ

Hafta sonu başlayan bir anket çalışmasında aday profilini belirlemek isteyen anket firması telefonla aramış olduğu kişilere 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler ile 2023 yılı Mayıs ve Haziran ayında yapılan genel seçimler üzerinden de çalışma yürütüyor. Yöneltilen bazı sorularda 2019 mahalli idareler seçimlerinde ve 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde hangi partiye oy verdiniz? 2019 yerel seçimlerde aynı adaylar olursa kime oy verirsiniz? Yerel Seçimlerde kimi aday görmek istersiniz gibi sorunların yanı sıra Belediye Başkanlığının çalışmaları hakkında da sorular yönetilirken hangi partiye oy verileceği soruluyor.

HALK İTTİFAKI KONUŞUYOR

Anket çalışmaları yapılırken vatandaşlar Mart ayından yapılacak seçimler öncesinde ittifak çalışmaları hakkında yorumlar yapmaya başladı. Genel seçimlerde yaşanan ittifakları örnek alan seçmen özellikle Cumhur İttifakının yerel seçimlerde de ittifak yapması üzerinde duruyor.

MERKEZ ADAYI TEK OLUR

Seçmen, il Belediye Başkanlarının ittifak halinde çıkacağı üzerinde konuşurken Adalet ve Kalkınma Partisinin Milliyetçi Hareket Partisinde olan Belediyeler de aday çıkartmayacağı ve MHP’yi destekleyeceği yönünde yorum yapmaya başlarken Millet İttifakında yer alan partilerin ayrı ayrı aday çıkartma ihtimalinin yüksel olduğunu ifade ediyor.

YOKLAMALAR BAŞLADI

Parti Genel Merkezlerinin yanı sıra aday adaylığı düşünen siyasetçiler ise kendilerini unutturmamak için çalışmalarına başladı. Bazı siyasetçiler mevcut partileri üzerinde çalışırken bazıları aynı parti saflarında yer bulamaması halinde başka parti listelerine girmek için kulis çalışmalarına başladı.

KONUŞULAN İSİMLER

Şimdiye kadar halk nezdinde mevcut Belediye Başkanı Alim Işık’ın yanı sıra Mustafa Önsay, Ahmet Tekdemir, Kamil Saraçoğlu, Eyüp Kahveci, Şükrü Nazlı, Ali Soycan gibi isimler konuşulmaya başlandı.

Kimin aday adayı olup olmayacağı ise önümüzdeki aylarda belirlenecek olup parti genel merkezlerinin ittifak durumlarının aday adaylığı süreci öncesinde belirlenmesi bakleniyor.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için : 0.274.333 43 36’yı arayabilir, ku[email protected]  adresine mail atabilirsiniz

PAYLAŞ