Amaç ceza değil


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla gerçekleştirilen kapsamlı denetimler kapsamında Kütahya Valisi Ali Çelik, her hafta kurulan Perşembe Pazarında uygulanan tedbirleri inceledi.

İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç ile Kütahya Sebzeciler ve Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Hakan Akdaş eşliğinde pazar yerinde incelemelerde bulunan Vali Çelik, esnaftan alınan tedbirler hakkında bilgiler alıp maske, mesafe ve temizlik hatırlatması yaptı. 

“AMACIMIZ CEZA VERMEK DEĞİL REHBERLİK ETMEK”

Kovid-19’la mücadele kapsamında yapılan denetimlerin bilinçlendirme ve farkındalık sağlama amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Vali Ali Çelik, “Tehlike henüz geçmedi. Vatandaşlarımıza, esnafımıza rehberlik ediyor ısrarla maske, mesafe ve temizlik kurallarını hatırlatıyoruz. Amacımız cezalandırmak değil ancak özellikle maske konusunda zafiyet gösteren vatandaşlarımız hakkında işlem yapmaktan başka çaremiz de kalmıyor. Temennimiz; kimseye ceza vermek değil, rehberlik ederek bilinçlendirmeyi sağlamak. Bu bireysel olduğu kadar toplumsal bir görev. Hepimiz birbirimiz için bu sorumluluğu taşımak zorundayız” diye konuştu.

 “HASSASİYETLERİMİZİ EN ÜST DÜZEYE TAŞIMALIYIZ”

Kovid-19’a karşı topyekun mücadelenin başarı getireceğini belirterek Kütahyalılardan destek isteyen Vali Çelik, “Virüsün yarattığı tehlike çok yüksek. Temennimiz; kimsenin hasta olmadığı, bu virüsün yok olduğu yarınlar. Bunun için de desteğe ihtiyacımız var. Başta Kütahyalılar olmak üzere ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızın maskesiz dışarı çıkmamalarını, mesafe kurallarına özen göstermelerini, temizlik ve el hijyeni konusundaki hassasiyetlerini en üst düzeye taşımalarını önemle arz ediyorum” dedi.

“CAN KAYIPLARINA ALIŞMAMALIYIZ”

Koronavirüs sebebiyle yaşanan can kayıplarının önüne geçilebilmesi için kurallara uymanın önemine vurgu yapan Vali Çelik, “Can kayıplarının yaşandığı bir salgınla yüz yüzeyiz. Can kayıpları bizim yakınlarımızdan, sevdiklerimizden de olabilir. Bu nedenle herkesin kurallara uymasını önemle arz ediyorum, talep ediyorum, rica ediyorum. Bu anlamda hem medya mensuplarından hem de vatandaşlarımızdan birbirlerini bilgilendirmeleri ve ikaz etmeleri konusunda büyük bir çaba içinde olmaları en büyük beklentimiz” ifadelerini kullandı. 

“SÜRECİ ANBEAN TAKİP EDİYORUZ”

Türkiye’nin mücadelenin ilk gününden bu yana salgının en kısa sürede atlatılması için sürdürülebilir, etkin bir mücadele yürüttüğünü kaydeden Vali Çelik, “Pandeminin yaratmış olduğu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve ilgili bakanlıklarımızca anbean hem il bazında hem bölge bazında analizler yapılıyor. Temel yaklaşım; sürdürülebilir bir süreç yönetimi prensibi, sağlık sisteminin ayakta kalması, riskin vatandaşlarımıza minimum düzeyde geçmesi. Bunu takip ediyoruz ve bu süreci kontrollü sosyal yaşam prensibi çerçevesinde yürütüyoruz” diye konuştu. 

“KAPSAMLI YASAKLAMA VE KISITLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Kapsamlı yasaklama ve kısıtlamaların gündemde olmadığını açıklayan Vali Çelik şöyle konuştu:
“Kütahya olarak kontrollü sosyal yaşamın sürdürülmesi noktasından çok uzak değiliz. Ama risk ve tehdit devam ediyor. Sağlık Bakanımız her gün bütün Türkiye’ye ilişkin verileri paylaşıyor kamuoyuyla. Burada gördüğümüz yatan hasta sayımız, yoğun bakım tedavisi gereken hasta sayımızda bir artış trendi var. Bunun devam etmemesi için de farkındalığın ve bilincin çok üst düzeye çıkarılması lazım. Yani iki tane tercihle karşı karşıyayız. Ya biz bilinçlenerek kontrollü sosyal yaşamı devam ettireceğiz ve birbirimize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getireceğiz, başkalarını riske atmayacağız ya da daha kapsamlı tedbirlerle karşı karşıya kalacağız. Hepimizin tercihi sosyal yaşamın kontrollü bir şekilde devam etmesinden yana. Herkes bunun sürdürülebilirliğini sağlamak için elinden gelen çaba ve gayretin içinde. Emin olun bütün kolluk birimleri, bütün kamu görevlileri neredeyse 24 saatin 20’sini vakfetmiş durumdalar. Bizler de aynı şekilde. Ama bu tek başına kamunun irade göstererek yürüteceği bir mücadele değil. Vatandaşlarımızın her noktada farkındalığa ve bilince sahip olması gerekiyor.”

VALİ ÇELİK GENÇLERE SESLENDİ: DELİKANLILIK KURALLARA UYMAKTIR

Gençliğin vermiş olduğu duygu ve bana bir şey olmaz düşüncesinin riski artırdığını dile getiren Vali Ali Çelik gençlere çağrıda bulundu. “En büyük gücümüz kurallara uymak” diyen Vali Çelik, “Bana bir şey olmaz duygusu, kurallara uymamanın bir delikanlılık, meydan okuma gibi bir durum var gençlerimizde. Delikanlılık kurallara uymak, ahlak ve erdemi yüceltmek, başkalarının yaşamına saygı göstermektir. Dolayısıyla başkalarının yaşamına ve hayatına saygı göstererek bizler kurallara uyduğumuz müddetçe çok büyük bir tehlike, risk ve tehlike söz konusu değil. Ama ne zaman kurallara uymaktan vazgeçersek tehdit ve risk artacak. Bu da bizim için, devlet için, kamu için, vatandaş için hepimiz için ciddi bir sorun alanı oluşturacak. Bunun için tekrar söylüyorum en büyük gücümüz kurallara uymamız. En büyük gücümüz birbirimize saygılı olmamız. En büyük ahlakımız birbirimizin yaşamına ve hayatına saygı göstermemiz. Üzerimize düşen sorumluluklarımız bunlar” şeklinde konuştu. 

PAYLAŞ