AK PARTİDE İSTİŞARE EDİLECEK

Ak Partinin Bayramlaşma töreninde mevcut İl Başkanı Sebahattin Ceyhun’un görevden affını istemesinin ardın tüm Ak Partililer gözlerini yeni atanacak ve partilerini 2023 seçimlerine götürecek olan il başkanının kim olacağına çevirdi.
Daha öncede boşalan merkez ilçe başkanlığı için bazı isimler çıkmış fakat atama yapılmamıştı.
Bugünden başlayarak Kütahya’ya gelecek olan Koordinatör Milletvekili ve beraberindekiler edindiğim bilgiye göre parti içerisinde ve dışında bazı araştırmalar yaparak temayül çalışması gerçekleştirecek.
Bu süreç devam ederken bazı eski ve yeni isimler kendileri olmasa da başkaları vesilesiyle isimlerini ön plana çıkartmak ve bende buradayım demek için harekete geçti.
Türkiye genelinde geçmişe yönelik bir araştırma yaptığımızda istisnalar hariç Ak Parti hangi konumda olursa olsun görevden aldığı yada görevde olup aday gösterilmeyen kişileri tekrar farklı makamlarda değerlendirmemeye özen gösteriyor.
Kütahya’da bu süreç nasıl işler bilinmez iken yapılacak temayülde sadece parti teşkilatının gönlünü almak olacağını düşünüyorum. Bu süreçte kimsenin Ankara’ya davet edildiğini de düşünmüyorum. Bu anekdotu da buraya düşelim.
Fakat bildiğim tek bir şey bayramlaşma töreninde sohbet esnasında alınan bir kararla eski yeni milletvekilleri ve Belediye Başkanları oturup bir istişare görüşmesi yapacak. Bu istişare partinin olduğu kadar kendileri içinde önemli olacak çünkü atanacak olan İl Başkanı ve akabinde ilçe başkanı 2023 Milletvekili seçimleri ile 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde etkin rol oynayacak.
Bu atama aynı zamanda Cumhur ittifakının diğer üyesi MHP’için de önemli olduğu kanısındayım. Yarın bilinmez ama bugün itibariyle seçimlerde ortak hareket edecek olan ittifak ortakları beraber yol yürüyeceği isimler konusunda da bekleyiş içindeler.
Ama şu bir gerçek ki çıkacak olan il ve ilçe başkanının işi çok zor. Hem ittifak, hem parti için birleştiricilik hemde seçimleri aynı kulvarda yürütürken çok zorlanacağa benziyor.
Parti içinden aldığım bilgiye göre birileri yeni yüzlerin gelmesini isterken diğerleri de seçimler için tecrübenin şart olduğunu ve eskilerden olanların göreve getirilmesini istiyor.

PAYLAŞ