Afiş yarışmasında büyük başarı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Adnan Kahveci Vakfı’nın iş birliği ile gerçekleştirilen Sıfır Atık konulu Uluslararası Afiş Yarışması ve Sergisi Projesi’ne gönderilen 2 bin 407 tasarım arasında Güzel Sanatlar Fakültemizin İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri ödüle layık bulundu.

DPÜ GSF öğrencileri Sıfır Atık konulu Uluslararası Afiş Yarışması ve Sergisi Projesi’nde ödül kazandılar.

67 ülkeden bin 317 katılımcının 2 bin 407 tasarım gönderdiği yarışmada, 21 kişilik profesyonel uluslararası jürinin değerlendirmesi sonucunda Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencileri 2 bin 407 afiş tasarımı arasından 100 afiş tasarımı çalışması finalist oldu. İlk 10’da yer alan afiş tasarımı ödül alırken diğer 90 afiş tasarımı sergilemeye layık bulundu. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 3. sınıf lisans öğrencilerinden Mine Kıyamçiçek, dünya 3.’lüğü, 4. sınıf lisans öğrencilerimizden Turhan Eşit 10.’luk kazandı.

Güzel Sanatlar Fakültesi konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca lisans öğrencilerimizden Mine Kıyamçiçek, Elif Beyza Albayrak, Onur Altun ve Sanatta ve Tasarım Yüksek Lisans öğrencimiz Taner Türkel ile Grafik Bölümü ve Grafik yüksek lisans mezun öğrencilerimizden Mustafa İpek, Resul Ay, İlhamı Diksoy, Sergileme Ödülü’ne layık görüldü. 

Öğrencilerimizin bu başarısı, ödül alan öğrencilerimiz başta olmak üzere bölüm öğretim elemanlarını da gururlandırdı ve sevindirdi.

Sıfır Atık konulu Uluslararası Afiş Yarışması ile Dünya’nın farklı ülkelerinde sosyal içerikli konularda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen birçok uluslararası yarışmanın ertelendiği veya iptal edildiği yarışmaya katılım süresinin sınırlı olduğu ve salgın hastalık sürecinin yaşandığı bir dönemde olunmasına rağmen, yarışmaya aralarında akademisyenlerin, profesyonel tasarımcıların, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerinin de olduğu tasarımcılar tarafından bu oranda bir katılımın olması, Türkiye’ye, Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesine, Adnan Kahveci Vakfı’na ve jüri üyelerine duyulan güveni gösterdi. 

Bu yarışma ile Türkiye ve Üniversitemiz, uluslararası düzeyde dünyada sayıları çok az olan bu tarz yarışmaları başarıyla yerine getirebilme, sonuçlandırma ve etkisini yaygınlaştırabilme kabiliyetine sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.”

PAYLAŞ