1,6 Milyon TL tasarruf

Tavşanlı’da yaklaşık 40 Milyonluk maliyet ile esatlar ana kaynağından

arıtma tesisine kadar olan 21.6 kilometrelik içme suyu hattı yenilenmişti. Bu tesisten Tavşanlı’ya kadar olan 26.4 kilometrelik hattın yenilenmesi için çalışmalar hızlandırıldı.

Tavşanlı İçme Suyu İsale Hattının Arıtma Tesisi ile Tavşanlı arasında kalan 26.4 kilometrelik bölümün yenilenmesi için çalışmalar hızlandı.
Projeyle ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ve teknik ekibi ile birlikte DSİ İçme Suları Şube Müdürü Fazlı Bayır, 34. Şube Müdürü İbrahim Kavak ve diğer yetkililer Belediye Başkanı Mustafa Güler’i ziyaret etti.
Başkan Güler’in makamında isale hattının kalan bölümünün yenilenmesi ile ilgili proje üzerinde değerlendirmelerde bulunan teknik heyet daha sonra yenilenecek hattın yerinde tespiti amacıyla arazide incelemelerde bulundu.

– YENİLENECEK İSALE HATTININ TCDD’Yİ İLGİLENDİREN BÖLÜMÜNDE İNCELEME YAPILDI
Belediye Başkanı Mustafa Güler konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, TCDD ve DSİ heyetine projeye ilişkin yürüttükleri çalışma için teşekkür ederek, “Geçen hafta Afyonkarahisar TCDD Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Bölge Müdürü Adem Sivri ile bir araya gelmiştik. İçme suyunun hattının kalan bölümünün de yenilenmesi ile ilgili görüşmüştük. Bugün Adem Bey ve ekibi ilçemize geldi. Yenilenecek hattın TCDD’yi ilgilendiren 6 kilometrelik kısmında incelemelerde bulunduk. DSİ heyetinin de katıldığı arazi incelememizde herhangi bir sorun olmadığı yönünde görüş birliğine vardık” ifadelerini kullandı.

– İÇME SUYU İSALE HATTINDA YENİLENEN BÖLÜM İLE KALAN BÖLÜM UYUMSUZ. DOLAYISIYLA KALAN 26.4 KİLOMETRELİK HAT DA YENİLENECEK.
Başkan Güler yenilenecek hattın önemine ilişkin bilgiler vererek şu ifadeleri kullandı:
“Esatlardaki ana kaynaktan içme suyunun arıtıldığı eski hatta kadar olan 21.7 kilometrelik bölüm yaklaşık 40 milyonluk maliyet ile çelik borularla yeniden inşa edildi. Kayaboğazı Barajı’ndaki arıtma tesisinden Tavşanlı’ya gelen 26.4 kilometrelik bölümde ise çelik beton ön gerilimli eski bir hattımız var. Bu hat üzerinde çok değişik noktalarda çatlaklar var. Dolayısıyla çelik beton gerilimli boru olan eski hat yenilenen bölüm ile uyumsuz. Yani eski hatta suyu verirken basıncı düşürüyoruz. Halbuki gelen basınçla birlikte eski hatta verebilmiş olsak şu anda Tavşanlı’ya daha cazibeli ve daha gür su gelecek” dedi.

– HATTIN YENİLENMESİYLE ELEKTRİK MALİYETİNDEN 1.6 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ.
Arıtma Tesisi ile Tavşanlı arasındaki eski hattın da yenilenmesiyle bazı avantajların elde edileceğine işaret eden Başkan Güler, “Bu yeni projenin en büyük avantajlarından bir tanesi 26.4 kilometrelik hattın da çelik boruya kavuşması. Suyun basıncının artması ve bu manada da mevcut su depolarının biraz daha yukarıya taşınabilmesi. Bu yeni yatırım ile birlikte kot ve irtifa farkından dolayı Tavşanlı genelinde depolarda çalıştırdığımız motorlardan da kurtulacağız. Böylelikle elektrik maliyetimizden yaklaşık 1.6 milyon TL tasarruf sağlamış olacağız” diye konuştu.
Ayrıca yeni hattın doğal zeminler ve yollardan geçeceğini ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Eski hattımızda biz bir patlak olduğu zaman 26 kilometreyi yürüyerek kontrol etmek zorunda kalıyorduk. Şimdi doğal güzergahlardan geçtiği için olası olumsuzlukta arabayla dolaşma durumuna dahi kavuşmuş olacağız” dedi.
Hükümet tarafından hayata geçirilen içme suyu projesinin Tavşanlılılara çok önemli bir hediye olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Yaklaşık 50 milyon TL’ye malolacak olan bu ikinci isale hattının müjdesini Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli Tavşanlı’ya geldiği zaman vermişti. Biz o günden bu tarafa projenin takipçisi olduk. Gelinen noktada proje ihalesi yapıldı” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ