Uysal, soruları yanıtladı

Uysal, soruları yanıtladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Instagram üzerinden Öğrenci Konseyiyle ortaklaşa düzenlenen ikinci canlı yayında öğrencilerimizden gelen sorulara yanıt verdi ve açıklamalarda bulundu.

DPÜ Öğrenci Konseyi Başkanlığı Instagram üzerinden düzenlediği ikinci ortak canlı yayında Rektör Uysal, Öğrenci Konseyi Başkanlığına iletilen ve Başkan Vekili Rıdvan Saraçoğlu tarafından yöneltilen soruları yanıtladı.

“Vize sınavlarının ödev şeklinde yapılması kararı almamızın nedeni, özellikle o dönemin şartları gereğiydi. Bildiğiniz gibi vize sınavları döneminde salgının yayılma hızı yüksekti ve bazı bölgelerimiz ve binalarımız karantina altındaydı. Bir yerden bir yere gitmek çok zordu ve izne bağlıydı. Bu şartlar altında yani alınan sıkı tedbirler nedeniyle öğrencilerimizin internet üzerinden sınava girmekte sıkıntılar çekebilme ihtimali vardı” diyen DPÜ Rektörü Kazım Uysal şunları dile getirdi:

“Öğrencilerimizden gelen talepleri göz önüne alan üniversite senatomuz da öğrencilerimizin mağdur olmaması için vize sınavlarını ödev şeklinde yapmaya karar verdi. Çünkü anlık yapılacak bir sınavda öğrencilerimiz internete erişimde sıkıntı yaşayabilirlerdi. Bundan dolayı ödev yöntemi ile öğrencilerimize aslında daha geniş bir zaman vererek onların mağdur olmamalarını ve psikolojik olarak strese girmemelerini sağlamış olduk. Şimdi geldiğimiz noktada salgın kontrol altına alınmaya başlandı. Salgının yayılma hızı en azından yatay seyrediyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ülkemiz, kontrollü normalleşme sürecine geçti. Şartların biraz daha gevşemesi nedeniyle final sınavları için böyle bir karar aldık. Gönül isterdi ki, dersliklerimizde sınav yapalım. Ancak artık bu ihtimal hiç kalmadı. Yani, final sınavlarını uzaktan yapmak zorundayız. Burada vizeden farklı olarak isteyen hocalarımız uzaktan test ve klasik sınavlar da yapabilecek. Tabi ki isteyen hocalarımız da vize sınavında olduğu gibi ödev de verebilecek. Dolayısı ile final sınavlarında uzaktan sınav yöntemini hocalarımız belirleyecek.

“DÜZENLEME YAPMAK ZORUNDAYIZ”

“Sizlerin tüm taleplerinizi yerine getirebilmek ve sizleri mağdur etmemek için de bu kararlar alındı” diyen Rektör Uysal yeni düzenlemelere ilişkin şunları dile getirdi:

“Bu kararın alınmasındaki bir diğer etken, tüm öğrencilerimizin bizlere gerek Öğrenci Konseyimiz üzerinden gerekse de bireysel olarak iletmiş olduğu yaz okulu talebidir. Onlara yaz okulu açmak için de süreye ihtiyacımız var. Takvimin çok hızlı değişmesi ve sürecin çok daralması nedeniyle de bu kararı almak durumunda kaldık. Final sınavlarının yönteminin belirlenmesinde bir diğer etken de birimler arası yani fakülteler ve bölümler arası şartların çok farklı olması. Biliyorsunuz, üniversitemizde 30-40 kişilik sınıflarımız olduğu gibi amfilerde ders gören 500-600 kişilik sınıflarımız da mevcut. Kalabalık sınıflarda ders işleyen ve birkaç ders veren hocalarımızı düşünün. Ödev tarzı sınav bu sefer onlara sıkıntı verdi. Takdir edersiniz ki, o kadar ödevi hakkı ile değerlendirmek de kolay değil. Sağlıklı bir derecelendirme yapılması için ödevlerinizin tek tek incelenmesi lazım. Bu da gerçekten geniş bir zaman demektir.

FİNALLER 15-23 HAZİRAN’DA YAPILACAK

Final tarihlerine ilişkin değerlendirmede bulunan DPÜ Rektörü Kazım Uysal şunları ifade etti:

Normalde akademik takvimler sene başında yayımlanır ve pek değişmez. Ancak bu yıl çok farklı oldu ve biz final tarihlerini yeniden güncelledik. 1-6 Haziran olarak açıklanan sınav tarihlerini 15-23 Haziran olarak değiştirdik. Ayrıntıları akademik takvimde bulabileceksiniz. Biliyorum, bu dönemin akademik takvimindeki sık değişim sizleri de bizleri de yordu. Ancak bu durum ne sizden ne de bizden kaynaklandı. İnşallah karşılıklı anlayış ve fedakârlıkla bu sıkıntılı dönemi de atlatacak ve eski güzel günlere kavuşacağız.

PAYLAŞ