‘BENİM MÜZEM’ PROJESİ SONA ERDİ

Altıntaş İlçesinde, Sevdiğin İlkokulu sınıf öğretmeni Nalan Karakaş’ın, ortak olduğu uluslararası eTwinning ‘BENİM MÜZEM’ projesi sona erdi.

Ülke genelinde Tokat, Şırnak, Denizli, Ankara, Erzurum, Hatay ve Kütahya illerinden 10 öğretmenin birlikte yürüttüğü proje kapsamında müzelerin anlamını ve önemini öğrencilerin içselleştirmelerini sağlayarak kendi müzelerini oluşturmaları amaçlanıyor.

Ülke genelinde gerçekleştirilen proje çalışmalarına Kütahya’dan destek veren sınıf öğretmeni Nalan Karakaş, Kültürün insanları geçmişi ile bağlayıp, günümüzde bizi ayakta tutan ve gelecekte yolumuzu aydınlatan bir değer olduğuna vurgu yaptı.

Gençlerin bu bilinçle geleceğin mimarları olan çocuklara ve değerlerine sahip çıkabilmeleri için müzelerin gerekliliğinin altını çizen öğretmen Nalan Karakaş, “Öğrenciler projenin; 1.Müze çalışması Arkeoloji Müzesi ile; geçmişten gelen eşyaları geleceğe aktarmanın mutluluğunu yaşadıklarını 2.Müze çalışması Oyuncak Müzesi ile geri dönüşüm malzemelerini kullanarak kendi oyuncaklarını üretmenin

önemli olduğunu 3.Müze çalışması Sanat Müzesi ile; çeşitli sanatçıları ve onların özgün sanatlarını tanıyarak kendilerini mutlu hissettikleri sanatla ilgilenmenin huzurunu yaşadıklarını 4.Müze çalışması Teknoloji Müzesi ile geleceğin mucitleri olarak hayal kurmanın ve pes etmemenin gerektiğini 5.Müze çalışması Etnografya Müzesi ile; geçmişten gelen kültürün köklerini sağlamlaştırarak gelecekte de yeşermesi gerektiğinin farkına vardıklarını. 6.Müze çalışması Ahşap Müzesi ile doğal ürünlerle çeşitliliği arttırıp sadeliğin ve dayanıklılığının önemli olduğunu” ifade etti. Nalan Karakaş, proje üyesi ortak öğretmenler ve öğrenciler olarak; öğretmenlere ve velilere kaynaklık edecek sanal sergi, akrostiş şiir, dijital puzzle ve kelime ekinlikleri ile final dijital kitabı gibi ürünleri de oluşturduklarını hatırlattı.

Karakaş, “Sizler de hem çocuklarınızın hem de öğrencilerinizin bu etkinliklerden faydalanmalarını istiyorsanız projenin Facebook, ve Instagramda ‘ BENİM MÜZEM’ isimli hesaplarını ve Sevdiğin İlkokulu’nun resmi okul sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.” diye konuştu.

PAYLAŞ